„Vím, kde se stýká, tam u Mělníka, tok řeky Labe s Vltavou.“
Notoricky známá jásavá polka nás zve k návštěvě tohoto překrásného a starobylého města na soutoku dvou řek. Nejen soutokem se však může toto město pochlubit a ten, kdo do něj zavítá, rozhodně neprohloupí a může si být jist, že o zábavu bude mít jistě postaráno na celý den.
Víno
Při vyslovení názvu města se mnohým vybaví víno, historie a rod Lobkoviců. Začněme tedy od začátku. Mělník, královské věnné město, má velké vazby na vinařství, neboť sám Karel IV. sem nechal z Burgundska přivézt vinnou révu. Dodnes se velké oblibě těší především Mělnické vinobraní.
Chrám s kostnicí
Gotický chrám sv. Petra a Pavla, pro veřejnost běžně přístupný, zaujme nejen svým exteriérem, ale i zajímavou výzdobou i uměleckými díly. Pod jeho presbytářem se nachází kostnice ze 16. století, která díky vychytralému kroku místních občanů přežila svou nařízenou likvidaci. Mohla se proto stát mnohem později studnicí informací pro zakladatele české antropologie, profesora Jindřicha Matiegku.
Podzemí
Kulturní nadšenci nemusejí zůstávat jen na povrchu, ale díky průzkumům z posledních desetiletí jít i doslova pod povrch. Pod městem vznikal totiž od konce 13. století systém spojujících chodeb, dnes již bohužel prostupných jen částečně díky zastavěným chodbám i sesuvům. Celý komplex chodeb se nachází osm až deset metrů pod povrchem a dříve byl zpřístupněn z každého měšťanského domu. Dnes můžeme spíše přemýšlet o možnostech tohoto labyrintu a pokochat se maximálně pověstmi připomínajícími známé Blanické rytíře.
Zámek
Jako mnoho jiných i současné sídlo rodu Lobkowiczů prošlo různými etapami vývoje od románského hradu po barokní zámek. Netradiční částí poskytované prohlídky je jistě návštěva vinných sklepů s možností degustace místních vín. Nádvoří zámku je v současnosti hostitelem různých akcí, ať už jde o divadelní představení či hudební festivaly.