Pokud si při výběru jídla v zahraničí dáte dobrý pozor, můžete si tak ušetřit mnoho nepříjemností a nebát se o následující průběh dovolené. Nikdo přece nechce strávit dovolenou na infekčním oddělení místní nemocnice! Cestovní průjem totiž není nic neobvyklého a věřte, že i když se zbavíte nejhorších obtíží, budete pravděpodobně vysílení a nebudete mít již příliš chutě a sil objevovat místní krásy. V některých zemích jsou s hygienou tzv. na štíru, pro místní lidi to nemusí takový problém jako pro turisty z Evropy.
Proto si v těchto zemích vždy dobře zkontrolujte, že vše co jíte, je čerstvě uvařené. Obloukem se vyhněte jídlům nedovařeným či dokonce ze syrového masa. Maximálně obezřetní buďte i při konzumaci ryb a korýšů. Pokud máte možnost podívat se kuchařům „pod pokličku“, udělejte to a pokud budete mít jen sebemenší pochybnosti o úrovni místní kuchyně, raději se porozhlédněte jinde. Ani v případě tekutin nepolevujte v pozornosti, ideální je, pokud budete pít pouze vodu balenou. Vodu balenou používejte i k čištění zubů. V restauraci si zkontrolujte, že láhev dosud nikdo neotevřel. Lepší je vyhnout se i ledu, nevíte z jak kvalitní vody, byl vyroben.
Ujasněte si předem, kterým potravinám se budete vyhýbat!
Před odjezdem si nastudujte potřebné informace týkající se kvality místních potravin a jídla. Dopředu si stanovte potraviny, které konzumovat raději nebudete, nebo pouze tepelně upravená. Na místě byste pak neměli podlehnout pokušení, i kdyby jídlo vypadalo opravdu lákavě. Mezi nejrizikovější potraviny patří syrové maso, vejce a mléčné výrobky.
U vajec nezapomeňte na to, že mohou být jako syrová součástí například majonézy či řady dalších omáček. Ovoce a zeleninu konzumujte raději také jen tepelně upravenou. Chcete-li mít jistotu, že své riziko snižujete na minimum, nejezte jídlo u stánků na trzích. Zamíříte-li do restaurace, nenápadně se porozhlédněte, zda tam nejste sami, zejména v době obědové či večerní špičky. Je to totiž nanejvýš podezřelé. Spolehnout se můžete na doporučení jiných turistů.