Existuje více než 1 000 různých druhů těchto rostlin, z nichž některé byly vypěstovány speciálně pro interiér. Pro pěstování pokojové rostliny, je vhodné zvolit správnou odrůdu. Obzvláště se doporučuje tzv. Begonia elatior.
Pokojové varianty jsou přinejmenším stejně pestré a univerzální jako jejich kolegyně v zahradě nebo na balkóně. Jsou mezi 20 a 40 cm vysoké, mají jednoduché nebo plné květy a barevné spektrum, které pokrývá téměř všechny barvy duhy. Z hlediska růstu jsou někdy huňaté, někdy vzpřímené, někdy visí, a proto mohou být vysazeny jak v květináči, tak v závěsném koši.
Kvete v zimě?
Begonie je považována za zimní kvetoucí rostlinu par excellence. Ale s náležitou péčí, kvete téměř během celého roku. Po odkvětu se pak musí zlikvidovat, protože bujné kvetení rostlinu vysílí natolik, že další kultivace nemá žádný význam.
Potřebuje slunce?
Jedná se o interiérové rostliny, kterým stačí uspokojivě nízká úroveň světla, a proto jsou ideální pro zkrášlení i mírně tmavých rohů v domě. Kromě toho nevyžadují žádné zvláštní požadavky na vlhkost nebo okolní teplotu: fungují při normální pokojové teplotě.
Jakou půdu?
Kromě správné péče je životnost rostliny silně závislá na substrátu. I když můžete pěstovat své květiny v konvenční půdě, měli byste se určitě zaměřit na kvalitní půdu od specializovaných prodejců. Substrát by měl být kyprý, sypký a bohatý na humus a živiny natolik, že dodá rostlinám dobrý základ během dlouhého období kvetení. Aby se zabránilo hromadění vlhkosti na dně květináče, je vhodné vyplnit dno pomocí jílu nebo štěrku.
Správné zalévání a hnojení
Pokojová odrůda je velmi žíznivá, proto by měla být půda vždy mírně vlhká. Zaplavena nebo příliš vlhká půda však způsobuje, že kořeny hnijí. Je lepší kontrolovat každou chvíli, zda se voda v květináči neshromažďuje. Bylo prokázáno, že rostlina má ráda vodu teplou a chudou na vápník. Měla by být také hnojena, nejlépe každé dva týdny tekutým květinovým hnojivem. Dlouhé období kvetení lze zaručit pouze s dostatečným a pravidelným přísunem živin.
Péče
Úsilí, které člověk má s interiérovou begonií, je omezené, zejména proto, že rostlinu můžete pěstovat stejně jen na jednu sezónu. Kromě zalévání a hnojení, je velmi prospěšné pro kvetení a zdraví květiny odřezávat uschlé a mrtvé části rostlin, jako jsou stonky a listy. To zabraňuje plísňovým onemocněním, na které je květina bohužel citlivá. Velmi vzácně se mohou vyskytovat mšice.
Rozmnožení
Naštěstí je možné snadno čelit krátkodobé povaze květiny, tím že ji lze rozmnožit a nebudete muset každý rok znovu kupovat novou. V dubnu nebo květnu odřízněte špičky výhonků nebo listy a umístěte je do speciálního substrátu, smíchaného s velkým množstvím písku. Udržujte substrát trvale vlhký a vše zakryjte fólií nebo průhledným krytem, to zvýší vlhkost. Jediná záludná věc je, že odřízky potřebují relativně vysoké půdní teplo, aby vytvořily své vlastní kořeny. Doporučených 20 stupňů Celsia lze nejlépe dosáhnout nějakou vyhřívací podložku pod květináčem.