Ještě několik let zpátky jsme se s fíky setkali v obchodech pouze v období Vánoc a to ještě pouze v sušené podobě. Protože ale byli tolik oblíbenou pochutinou, začali se (nejdříve opět v sušené formě) prodávat. Později se objevili i v čerstvé a hned si získali celou řadu oblíbenců. A to i přes prvotní rozpaky, co vlastně s nimi udělat, jak je sníst.
Toto chutné ovoce nalezneme na stromu nesoucí název fíkovník, případně smokvoň. Jedná se o jednu z nejdéle člověkem pěstovaných plodin – lidstvo jeho plody zná již více než 10 000 let. Původem pochází z Přední Asie, odkud se rozšířili do Středozemí, kde se dnes nachází největší producenti tohoto ovoce vůbec (Turecko, Řecko, Tunisko).
Samotné plody připomínají svým tvarem malé měšečky, které zřídkakdy přerostou 10 cm. Barva se liší dle odrůdy – bílá, fialová, červená i tmavá (téměř černá). Jejich skvělé aroma vynikne zejména v sušené podobě, ale ani ty čerstvé rozhodně nejsou k zahození. Co s nimi v kuchyni můžeme vytvořit?
Fíky mají mnoho způsobů, z nichž lze připravit chutné nápoje i pokrmy. Běžně se z nich vyrábí džusy, sirupy, marmelády, džemy, cukrovinky, ovocné koláče, nejrůznější druhy moučníků a jiných cukrářských výrobků. Výborné jsou také ve studené kuchyni, například jako součást ovocných i zeleninových salátů. Skvěle se hodí také k masu – ve formě chutných omáček, čatní či přímo při pečení a nadívání masa. Jejich chuť skvěle vynikne také s různými sýry – plísňovými, kozími, smetanovými, typu parmezán či pecorino.
Bohužel se jedná o ovoce, které snadno podléhá zkáze, je třeba je proto co nejdříve od koupení zkonzumovat. Skladováním v lednici se čerstvost ovoce sice prodlouží, ale bohužel přitom ztratí své aroma. Kvalitní zralý čerstvý fík má slupku měkkou na dotyk, je bez skvrn a má pevnou a neporušenou stopku. Pokud kupujete sušenou podobu, zaměřte se na produkty v bio kvalitě. Nejlepší jsou plody sušené na přímém slunci (nikoli horkým vzduchem), které nebyly konzervovány rafinovaným cukrem ani sířené oxidem siřičitým.