Životní tempo dnešního světa je rychlé, uspěchané a velmi stresující. Najít nebo vytvořit si svou oázu klidu může být klíčem k tomu, abychom si dokázali udržet zdravý rozum. I to je důvod, proč při zařizování interiéru stojí za zvážení kdejaký styl, například japonský či čínský, které spojuje jedno slovo: zen.
1. Vytvořte tu správnou atmosféru
Odpočinek je důležitý pro tělo i duši. Harmonie uspořádání interiéru je pro naši relaxaci stejně důležitá jako matrace. Zenový styl není právě úplný styl jako jím je například rustikální nebo ultramoderní či třeba masivní, jedná se spíše o způsob, jakým sestavit nábytek a doplňky a tím vytvořit relaxační atmosféru, kde po prožitém dni budete schopni odložit stres. Zen je sám o sobě velmi klidný a vyrovnaný způsob života.
2. Barvy musí být v harmonii
Barevné ladění interiéru je důležité, ba nejdůležitější pro zařizování bytu. Soustřeďte se na barvu stěn, ale také materiál podlahy i na to, z jakého materiálu je nábytek. Hlavní odstíny by měly být barvy země, barvy, které tvoří přírodu. Což znamená hnědá, béžová, písková, zlatavá, ale také zelená v odstínu jarní trávy nebo lesního porostu, bleděmodrá jako letní obloha nebo mořská modrá. Nikdy nekombinujte více než tři tyto barvy a vybírejte odstíny, které jsou vám příjemné na pohled.
3. Dekorace střídmě
Málo znamená více, to je podstata zenu. Stačí, když zvolíte jenom pár doplňků, hodících se k celkové barvě bytu. Pokud budou tvary moc komplikované nebo barva moc vykřičená, buďte to působit v bytě rušivě a relaxace a atmosféra bytu budou narušeny. Nezapomeňte na harmonii barev. Soustřeďte se na to, abyste v doplňcích volili základní materiály, jako jsou kámen nebo dřevo.
4. Budiž světlo
Pro zenově zařízený byt by mělo být světlo tím nejdůležitějším doplňkem. Volte měkké a přirozené osvětlení, vyvarujte se zářivek nebo LEDek a pořiďte si na oko příjemnější „žluté“ světlo.