Hledání pokladů neboli kešky

O co se vlastně v geocachingu jedná? Je to zábavná hra, která v sobě spojuje prvky sporu a turistiky. Je potřeba umět hledat poklad neboli kešky pomocí zeměpisných souřadnic. Tyto kešky se skrývají na zajímavých místech nejen v České republice, ale také v zahraničí, proto tuto hru můžete provozovat kdekoliv. Probíhá to tedy tak, že někdo někde schová krabičku, do které vloží logbook, tužku a případně další předmět. Poté na oficiálních stránkách geocachingu publikuje polohu kde se keška nachází. Každý kdo tuto hru hraje, si stanovuje svůj cíl hry. Někdo jde pouze po lehkých keškách, někdo jich chce najít co nejvíce a někdo zase hledá pouze v zahraničí. A proč je tato hra tak oblíbená a měla by Vás zaujmout? Každý si v této zábavě najde to své.
 geocache v listí

Proč je geocaching oblíbený?

 
Na celém světě se mu věnuje mnoho lidí ať už dětí, přes mládež a rodiny, ale i občané vyššího věku. A jaké jsou nejoblíbenější priority této hry?
·         Soutěživost je v každém člověku a i o tom je hledání kešek. A počítá se každá nalezená keška a přece není na to být lepší než jiný hledač.
·         Posláním této hry je zábava. Kdo jednou začne hledat kešky už nikdy nebude chtít přestat. A pokud máte děti, bude to pro ně velké dobrodružství a zábava za pokladem.
·         Přidanou hodnotou je pohyb. Děláte něco pro své tělo, jste na zdravém vzduchu.
·         Vždy máte stanoven cíl, který bude pro Vás zajímavý.
·         Poznáte zajímavá místa. Pravidlem pro tuto hru je, že kešky by měli být ukryty na zajímavém místě. Popisu kešky, který se říká logbook by mělo být vysvětleno proč zakladatel kešky vybral právě toto místo a čím je zajímavé.
 elektronický kompas

Jak na kešky?

 
Je mnoho druhů kešek. Ty nejklasičtější jsou označeny zeleně. U nich stačí zadat souřadnice a můžete jít hledat. Další v pořadí jsou modré. Zde už je potřeba získat už nějaké indicie. Ty je možné zjistit z listingu, internetu, na místě nebo jiným netradičním způsobem. Z nápovědy poté vypočtete konečné souřadnice. Žlutou barvou jsou označené multi keše. U těchto keší, je potřeba navštívit více míst a sbírat nápovědy, které dovedou hledatele ke konečné souřadnici. Každá keška ať už je jakékoliv barvy obsahuje u svého popisu i míru obtížnosti na škále 1-5 a terén.

Druhy karet a karetních her

Máme mnoho druhů karet a karetních her, každý z nás, zná alespoň jednu. Můžeme je rozdělit na klasické a moderní. Každá hra, má své pravidla, které se musí dodržovat. Některé jsou složitější než jiné. I karet máme více druhů. Podívejme se na pár her, které jsou u nás nejznámější a ve stručnosti jak se hrají:

Prší – nejoblíbenější a nejznámější hra, ve které jde o to, zbavit se všech karet vyhazováním. Hrajeme ve dvou a více lidech.

4 esa

Sedma– ideálně ve čtyřech lidech, hraje se ve dvojicích, kdy si sednete naproti sobě a pomocí přebíjení a vyhazování získáváte, co nejvyšší skóre. Počítají se jenom desítky a esa.

Žolíky – hra pro dva a více hráčů, kdy musí složit hráč čistou postupku a vedlejší postupky. Hra končí, jakmile jeden z hráčů položí otočenou kartu na balík a tím zavře hru.

Autobus – hráč začíná s deseti kartami. Cílem hry, je se zbavit všech karet z ruky. Vykládají se postupky, minimálně tří karet stejné barvy a minimálně tří karet stejné hodnoty, ale odlišné barvy.

karty v ruce

Mariáš – na začátku hry, se karty zamíchají, pak se už míchat nesmí. Po dohrání jedné hry se otočí označení hráčů o jednu pozici. Hráč, který je nyní rozdávajícím, má právo složit karty, které leží na hromádkách na stole. Složený balíček, všech 32 karet položit před zadáka a požádat jej o sejmutí. Ten musí sejmout minimálně dvě karty.

Černý Petr – je karetní hra, kterou hrajeme ve třech a více lidech. Karty rozdáváme každému hráči tak, aby nikdo neviděl, kdo dostane Černého Petra. Stejné karty si dáme do dvojic a odložíme stranou. Zbytek karet nabízíme hráči, který je vedle nás. Takto postupujeme v kruhu, vyřazujeme dvojice a komu zůstane karta Černý Petr, prohrál.

Před každou karetní hrou, kterou si chcete zahrát, si nezapomeňte ujasnit pravidla. Aby během hry nedošlo k nedorozuměním a rozepřím.

Nejlepší zábavní parky v Evropě

Pokud vezmete svoje ratolesti do některého ze zábavních parků, které Vám nyní ve stručnosti popíšeme, užijí si zábavu na maximum, a to nejen menší děti, ale i teenageři, a věřte, že Vy si to užijete společně s nimi. Sice si na to chce připravit víc financí, než kdybyste je vzali na obyčejnou pouť, ale věřte, že to bude stát za to.

Disneyland
–        je to nejznámější a zároveň stále nejoblíbenější zábavní park v Evropě, nachází se v Paříži, samém srdci Francie, je zároveň i nejstarším zábavním parkem, v provozu je již od roku 1992, najdete v něm dva zábavní parky a dokonce sedm hotelů.

Europa Park
–        tento zábavní park se nachází vNěmecku ve městě Rust. Jako maskota má tento zábavní park velkou šedou myš, které říkají Euromaus, možná právě také z toho důvodu je nejnavštěvovanější atrakcí horská dráha s názvem v překladu Divoká myš, samozřejmě mimo dalších atrakcí, kterých je zde spousta. Zajímavostí tohoto parku je, že mají různé části rozdělené jako země, např. Rusko, Skandinávie nebo třeba Španělsko.

Legoland
–        tento zábavní park najdete v Dánsku, pro děti je to zkrátka ráj lega, v dnešní době, abyste za touto zábavou nemuseli cestovat až do Dánska, je také jeden Legoland otevřený i v Německu.

Walibi
–        najdete ho sice až v Belgii, ale kdo miluje horské dráhy, tak přímo pro ně je tento park stvořený, najdete jich v něm obrovské množství, takže kdo prahne po pořádné dávce adrenalinu, bude to pro něj jasná volba

Siam Park
–        návštěva tohoto parku už je možná vhodná součást Vaší letní dovolené, přece jen, jen tak si zajet do Španělska, kde se nachází, vyjde poměrně draho, je to vodní park, nabídne Vám nespočet vodních atrakcí, nejznámější z nich je Tower of Power, na které se sklouznete z výšky 28 metrů. Park se nachází v klidném, svěžím, zeleném prostředí, tudíž na své si přijdete, i pokud jste neplavci.

Léto, přátelé a kvalitní hudba

HRADY
Pro ty, co mají rádi zejména popovou muziku, je tu festival Hrady, který se již několik let odehrává v blízkosti českých a moravských hradů. Horkou atmosféru července a srpna si můžete vychutnat na hradech Točník – Žebrák, na Kunětické hoře, v Rožmberku nad Vltavou, na Švihově, na hradě Veveří, na Bezdězu, v Hradci nad Moravicí či na Bouzově.

Pořadatelé postupně odtajňují účinkující pro letošní rok. Zveřejněná jsou zatím jména jako Arakain a Lucie Bílá, Anna K, Tomáš Klus, Mandrage, Mig 21, Rybičky 48, Xindl X, Vypsaná fixa. Slovenské interprety zastupuje kapela Horkýže Slíže.

Festival se odehrává vždy po dva dny, v pátek a v sobotu. Atmosféra je díky místům konání jedinečná a díky spolupráci s jednotlivými správami hradů jsou vstupy na prohlídky památek pro návštěvníky festivalu zdarma.
 
BENÁTSKÁ!
Podobné žánrové složení interpretů jako na Hradech se sejde také na Benátské!. Festival Benátská!, který letos slaví 25 let, se odehrává v Liberci – Vestci od 27. do 30. července. Kromě tuzemských a slovenských interpretů se návštěvníci mohou každý rok těšit na zahraniční hvězdu. Letos jsou to britští Status Quo. Slovenským tahákem je Pavol Habera a Team. Kromě dvou velkých pódií se na dalších místech odehrává bohatý doprovodný program se zajímavými soutěžemi.
 
MASTERS OF ROCK
Vyznavači tvrdší hudby si přijdou na své na velkolepé akci Masters of Rock. Festival se odehrává po čtyři dny od 14.7. do 17. 7. v areálu likérky R. Jelínka ve Vizovicích. Návštěvníci se mohou těšit jak na tuzemské i zahraniční interprety. Vystoupí zde hvězdy jako Apocalyptica, Avantasia, Korpiklaani či Tarja.
 
COLORS OF OSTRAVA
Na hvězdy jako je Birdy, Imagine Dragons nebo Norah Jones se těší fanoušci, kteří zamíří 19 – 22. července do Ostravy. Známá kulturní megaakce nabízí více než 350 programových bodů. Kromě kvalitní hudby si mohou návštěvníci užít divadelní představení, promítání filmů, workshopy a mnoho dalšího.
 

Co mají dělat, když nemají co dělat?

Zabavit děti není celkem žádný problém. Děti jsou neuvěřitelně mnohostranné a většina činností jim přináší radost a zábavu. Nemají problém s volnočasovými aktivitami, pokud zrovna rodiče až příliš nenaléhají a nejsou příliš ambiciózní.

Mnozí rodiče zapomínají na to, že volnočasové aktivity mají sloužit k zábavě a odpočinku a není na místě děti příliš zatěžovat. Jsou rodiče, kteří si tímto prostřednictvím splňují své vlastní sny a někdy mohou děti příliš zatěžovat. Na straně druhé, dětem zdravé překonávání sebe samých může prospět, ale je to o té zdravé míře, která je u každého jiná a kterou by měli rodiče respektovat.

Horší je to s mládeží.Mladí lidé prožívají první vážnou existenciální krizi. Hledají sami sebe a to rozhodně to není nijak snadné. Konflikty ve škole a doma patří mezi zcela běžné záležitosti.

Co je pro mladé lidi typické je, že úměrně s jejich rošťárnami klesá jejich výkon ve škole. Nic je nebaví a nezajímá a to je jen krok k tomu, aby se pro ně staly atraktivní omamné látky, vandalství a jiné patologické jevy.
 

Minimalizovat rizika

Otázka nestojí, jak řešit patologické chování mladých lidí, ale jak jim předcházet. Jakou jim nabízet podnětnou zábavu, aby se minimalizovala rizika „pádu na šikmou plochu?“

Jsou samozřejmě k dispozici například Domy dětí a mládeže. Ale nabídka je určena spíše dětem, navíc mládí je zcela jinou vývojovou fází než dětství a má své zákonitosti a svá specifika. Bylo by jistě vhodnější kdyby byly Domy dětí a Domy mládeže.

Existují Nízkoprahové zařízení, které se více orientují na mládež, ale jedná se často o ohroženou mládež. A co mladí lidé do doby, než se ohroženými stanou? Jaká zařízení se tomu pokoušejí předejít?
V tomto ohledu určitě existuje dost výrazný deificit v nabídce. Je v zájmu nás všech, aby se to výhledově změnilo.