Někteří odborníci tvrdí, že děti z posledních generací, jsou stále více vyspělé oproti stejně starým dětem před deseti lety. Hrají si s jinými hračkami, chovají se jinak, používají a rozumí jiným věcem. Není již neobvyklé zpozorovat, že před vámi u pokladny bude dvanáctileté dítě platit platební kartou, přestože, jak se zdá, je to naprosto zbytečné.
Konzervativní typy rodičů se této modernizaci snaží zabránit, i když mnohdy dochází k nevyhnutelnému. Smířit se s tím, že naše děti jsou dospělejší, než jsme kdysi bývali my, je však poměrně těžké.
Sociální sítě – ano či ne?
Můžeme své dítě znát sebe lépe, jedno je však nad míru jisté. Pokud je nějaká věc nebo aktivita trvale zakazována, s velkou pravděpodobností ji bude chtít dítě dříve nebo později vyzkoušet.
Jistěže je složité vysvětlit určitá rizika sociálních sítí osmiletému dítěti, protože jim přesto pravděpodobně nebude tolik rozumět. Zároveň však není řešením tyto aktivity dítěti zakázat. Dobrým způsobem je vymezení hranice, od kdy si myslíte, že je například Facebook pro dítě vhodný. Při uplynutí této doby můžete dítěti sami s vytvářením profilu pomoct a některé věci mu vysvětlit přímo. Bude to pro vás daleko lepší, protože budete mít lepší přehled o jeho aktivitě.
Na co upozornit
Když prohledáte internet, najdete tu spoustu různých videí a programů, na kterých jsou nástrahy sociálních sítí dobře předvedené. Můžete na nich spoustu věcí dítěti ukázat:
– S kým se zde má „kamarádit“ – vysvětlete dítěti nebezpečí falešných profilů
– Co zde zveřejňovat – mějte pod kontrolou, zda zde dítě nebude umisťovat příliš mnoho fotek, nebo fotky nevhodné
– Jak se zde chovat – mnoho lidí často lituje slov, které na profil napsali v mládí, pokuste se tomu zabránit
Nesnažte se dítěti vše zakazovat a rozhodně ho nešpehujte. Podejte mu pomocnou ruku, ale příliš se nevnucujte. Je dobré mít vše pod kontrolou, ale ne za každou cenu.